zpět na předchozí stránku

 Mnichovská dohoda a následující události

    V rámci výuky dějepisu provedli žáci 9. ročníku sociologický průzkum. Ten byl zaměřen na spoluobčany, kteří si pamatují události Mnichovské dohody a počátku druhé světové války.
    Dotazník obsahoval 11 otázek. Tyto otázky byly především zaměřeny na situaci ČSR v roce 1938-1939. Nejvíce nás zajímaly názory, týkající se vydání pohraničí Německu a následný postoj našich obyvatel vůči světovým velmocem, které se podílely na tomto komplotu.

    Dotazovali jsme se 6 spoluobčanů, jejich průměrný věk se pohyboval kolem 83.5 let. Je zajímavé, že respondenti se naprosto shodli v odpovědi na otázky: “Věřil(a) jste v naše politiky a ochranu ze zahraničí?“ Na tuto otázku odpověděli všichni dotázaní kladně. V další otázce byl výsledek naprosto opačný: „Chtěl(a) jste emigrovat?“ Zde byla jasná odpověď ne! V době kdy bylo naše pohraničí vyklizováno vetřeleckou armádou, museli lidé opustit své domovy, které se nacházely na vyklízeném území. Velmi nás zajímalo, zda někdo z dotazovaných musel opustit svůj domov. I když jsme k našemu průzkumu použili velmi malý vzorek lidí (6 obyvatel), byli 2 lidé přinuceni opustit svůj domov.

    Zajímaly nás také vzpomínky na život v „protektorátě“. Toto období bylo nejčastěji spojováno s nedostatkem potravin, oblečení a dalších životně důležitých prostředků. Nejstrašnější zkušenosti však byla obava o život. Je jasné, že šlo hrůzné období, které se těmto lidem zapsalo černě do myšlenek.          

 

Položené otázky                                                              Graf hodnot získaných z dotazníků o 2. světové válce

1.) Co si pamatujete z předválečných voleb (1935) a volby prezidenta E.Beneše?
2.) Byl(a) jste nucen(a) opustit po mnichovské dohodě svůj rodný dům?
3.) Souhlasil(a) jste s případnou válkou proti Německu na obranu naší země?
4.) Věřil(a) jste v naše politiky a ochranu ze zahraničí
5.) Co si myslíte o mnichovské dohodě?
6.) Chtěl(a) jste emigrovat?
7.) Jestli ano, kam?
8.) Pamatujete si hospodářskou krizi (1929-1933) v ČSR?
9.) Jak vás zasáhla?