Zpět na Projekt Z-D

Dějepis

Velká Británie (1899 - 1914) Pokles britského vlivu ve světě Politický vývoj Velká Británie (1939 - 1941)

Velká Británie (1919 - 1938)  Velká Británie (1939 – 1945) Velká Británie (1938- 41) Politická situace ČSR Francie Egypt

Zeměpis

Poloha Povrch Nerostné bohatství Velká Británie (všeobecně) Zajímavosti Průmysl Zemědělství

Doprava - Mezinárodní politika Obyvatelstvo Vodstvo Podnebí

Resumé

 

Dějepis

Velká Británie (1899 - 1914)

Do války v koloniích v Jižní Africe se dostala jenom Velká Británie. Po delším boji (1899 až 1902) zvítězila nad Búry. Velká Británie nechtěla ztratit svou nezávislou pozici, ale neměla takovou převahu, aby mohla být bez spojenců. V roce 1904 došlo k podepsání srdečné dohody mezi Francií a Británií. V roce 1907 se spojili dva hlavní rivalové Rusko a Velká Británie. V červenci 1914 vyhlášení války, na stranu Rakouska-Uherska se postavilo Německo, proti němu Francie podporována Británií. Nástup spojeneckých vojsk Francie, Velké Británie, USA. Státy dohody ( Francie, Velká Británie, Rusko), později se k nim přidaly další státy USA, Japonsko, Itálie, Rumunsko.

zpět

Pokles britského vlivu ve světě

Přestávala být hlavně dílnou světa - v průmyslové výrobě ji doháněly a v některých oborech už i předstihly další státy, zejména Německo a USA. Velká Británie reagovala na tyto skutečnosti snahou připoutat si k sobě co nejpevněji své kolonie. Královna Viktorie byla korunována císařovnou indickou v roce 1876.

Politický vývoj

Na počátku 20. století vznikla Labour Party, dělnická strana práce založena z podnětu socialisticky smýšlejících intelektuálů a odborů.

zpět

Velká Británie (1939 - 1941)

Velká Británie poskytovala v 2.světové válce prostředky pro odboj, Londýn se proto stal centrem českého zahraničního odboje. Ve Velké Británii také vznikla prozatímní vláda ČSR. Dne 14. srpna 1941 podepsala Atlantickou chartu, což byla protihitlerovská koalice Velké Británie, USA a SSSR. Spolu s USA vyhlásila 11.12.1941 válku Japonsku. Od 2.poloviny roku 1941 byly vysazovány z Velké Británie paravýsadky. Vláda uznávala autoritu Sovětského svazu při důležitých spojeneckých konferencích. Významná vítězství spojenců na přelomu let 1942 – 1943 nastolila řadu otázek, které musela vláda Velké Británie řešit. 6.června 1944 uskutečnilo britské velení invazi na Francii v Normandii. Britsko-americko-francouzské jednotky tak dosáhly téhož roku hranic Německa.

Velká Británie (1919 - 1938)

1. konference v Paříži r. 1919 Velká Británie, Francie, USA, Itálie, Japonsko o mírovém uspořádání světa -         hranic, poražené státy (Rakousko, Německo, Maďarsko, Turecko – vyloučeny)

2. 28.června 1919 ve Versailles (Francie) podepsána mírová smlouva, Velká Británie - její demokracie měla vliv na celý svět

3. důležité vztahy s Československem, ale smlouva uzavřena nebyla

4. konference čtyř velmocí v Locarnu (Anglie, Francie, Itálie, Německo) r.1924, výsledkem demilitarizace Německa

5. na podzim r.1937 rozhodující vliv Velké Británie na oblast střední a východní Evropy; vznik "izolace Československa"

6. konec září 1938 silná vlna opozice proti Chamberlainově opozici - jeho odstoupení,

na jeho místo Winston Churchil

7. 30. září 1938 Velká Británie a Francie: nátlak obou zemí na Československo k přijetí mnichovské dohody

zpět

Velká Británie (1939 – 1945)

Česká Národní rada se snažila získat zbraně u československých vojenských orgánů ve Velké Británii. Představitelé Německa zamýšleli vojenskou aktivitu na západě donutit USA a Velkou Británii k jednání o separátním míru. V roce 1945 zahájilo sovětské velení na přání Britů s předstihem mohutnou ofenzívu na 1200 kilometrů dlouhé frontě. Všechny návrhy na separátní mír se západem ale Britové a Američané odmítli. V květnu 1945 obsadili Britové Rangún. V letech 1939 – 1945 zemřelo ve Velké Británii asi 375 000 obyvatel.

Velká Británie (1938- 41)

V roce 1938 pokračovaly Francie a Velká Británie v politice usmiřování a střední Evropu považovaly za oblast pod vlivem Německa. Krátce před válkou spoléhala vláda Velké Británie na zvláštní úmluvy s Německem ze září a prosince 1938, které považovala za záruky míru, Německo se ale připravovalo na válku. Za těchto okolností se britská vláda společně s Francií obrátila na Sovětský svaz s návrhem o spolupráci. SSSR navrhlo uzavření trojstranného paktu. Uzavřen nebyl z důvodů nedůvěřivosti členů. Koncem srpna 1939 uzavřela Velká Británie smlouvu s Polskem o vzájemné pomoci. 3. 9. 1939 vypověděla Velká Británie společně s Francií Německu válku. Oproti Německu měly obě velmoci zastaralejší zbraně, ale poměr sil byl pro ně příznivý. Začátkem října 1939 nabídl Hitler Británii a Francii mír, ale kladl ponižující podmínky. Místo toho se tedy rozhodl pro válku na Západě. Počítal s obsazením co největšího území a chtěl vést leteckou a námořní válku proti Británii. Během německo-francouzské války chtěla Itálie zabrat některé britské kolonie v Africe. Na podzim 1940 obsadila Britské Somálsko. Počátkem roku 1941 vytlačila společně s Německem Velkou Británii k egyptským hranicím. Velká Británie se připravovala na vylodění německých vojsk na britských ostrovech. Od srpna 1940 byly ostrovy pravidelně bombardovány. Zároveň byla stupňována i ponorková válka proti britskému loďstvu. Odpor Britů se Německu nepodařilo zlomit. Od srpna 1940 do května 1941 zničila Británie přes 2000 nepřátelských letadel.

zpět

Velká Británie - politická situace

Politický vývoj - politiku Země určovaly dvě hlavní strany a to konzervativní (hlavní představitelé - Benjamin Disraeli a Lord Salisbury). Druhá hlavní strana byla liberální (hlavní představitel William Gledston). Po rozbití Československa se politická situace na Evropském kontinentě ještě více vyostřovala. Byly to rozpory mezi demokratickými mocnostmi Francií, Velkou Británií, Spojenými státy americkými a seskupením Německa, Itálie a Japonska. Sovětská strana doporučila v dubnu 1939 uzavření trojstranného paktu o vzájemnou pomoc. Hitler sice začátkem října 1939 nabídl Velké Británii a Francii uzavření míru, ale kladl jim ponižující podmínky. Proto se Hitler rozhodl pro válku na západě. Počítal s obsazením co největšího území v Nizozemí, Belgii a Francii. Z těchto končin chtěl vést leteckou a námořní válku proti Velké Británii.

zpět

ČSR

Po rozpadu Rakouska-Uherska roku 1818 vzniklo Československo. Byl to demokratický stát. Působením fašistické moci přestalo roku 1939 existovat. Stát opět vzniknul roku 1945, kdy skončila 2.světová válka. V únoru 1948 se chopili moci komunisté, kteří zde setrvali do roku 1989, kdy jejich vláda skončila. Prvním prezidentem se stal Václav Havel. 1.1.1993 se ČSR rozdělila na Českou republiku a Slovenskou republiku.

Francie

Po celé 20.století byla centrem umění. Stejně tak byla Francie demokratický stát, patřící mezi velmoci. Ve světových válkách bojovala na straně demokratických stran.

Egypt

Od 50.let je Egypt republika. Získal samostatnost roku 1922, dříve patřil Velké Británii.

Použitá literatura

Pokorný J.: Dějepis - 1.díl. SPN a Scientia, Praha, 1993, 93 s.

Olivová V.: Dějepis - 2.díl. Scientia a SPN, Praha, 1993, 83 s.

Jožák J.: Dějepis - 3.díl. Práce, Praha, 1993, 99 s.

Jožák J.: Dějepis - 4.díl. Práce, Praha, 1996, 119 s.

zpět

 

Zeměpis

Poloha

Velká Británie se nachází na severní polokouli se souřadnicemi 8° západní a 2° východní délky, 58°a 49,5° severní šířky.

Jejím sousedním státem je pouze Irsko, ale přes kanál La Mance Francie. Hlavní město Velké Británie je Londýn.

Je nejen známo různými památkami, ale i nultým poledníkem, který jím prochází.

Británii omývá na západě Atlantský oceán a Irské moře, na východě Severní moře, na jihu průliv La Mance. Dále má několik ostrovů i poloostrovů jako jsou Hebridy, Shetlandy, Normanské ostrovy, Cornwallský poloostrov, poloostrov Kintyre. Vegetaci Velké Británie tvoří smíšené lesy mírného pásu.

Povrch

Zatímco jihovýchod Británie pokrývají nížiny, Skotsko je převážně hornaté. Skotsku dominují především Grampiany, kde leží nejvyšší hora Ben Nevis (1343 m), dále jsou ve Skotsku také Kaledonské hory. Středem Británie se táhnou Penniny. Walesu dominuje Kambrické pohoří.

zpět

Nerostné bohatství

Británie vyniká těžbou černého uhlí, které se těží na severu a středu území. Významná je také těžba ropy a zemního plynu v Severním moři.

Velká Británie

Velká Británie se skládá ze čtyř částí. Jsou to Anglie, Skotsko, Wales a Irsko. Jsou to státy s autonomními celky. Vládne jim královna, proto se tomuto typu státu říká konstituční monarchie. Celý název zní Spojené Království Velké Británie a Severního Irska. V Evropě se jako jediná nepodřídila jednotné měně, a dál užívá Anglickou libru. V přepočtu na naše peníze je 1libra asi 52 Kč. Je to jeden z nejvíce zalidněných souostroví v Evropě. Manchester se hodně proslavil v textilním průmyslu. Je po něm pojmenovaný druh tkaniny, zvaná manžestrovina, která se hodně využívá v oděvnictví. Je to nejprůmyslovější město Spojeného Království. V Liverpoolu vznikla velmi známá skupina Beatles.

Zajímavosti Velké Británie

Stonehenge je prehistorická lokalita v jižní Anglii severně od Salisbury. Jedná se zřejmě o kultovní místo. Velké vztyčené kameny jsou uspořádány na půdorysu kružnice, mezi vrcholy některých balvanů jsou horizontálně položeny další kameny. Jsou známa tři stavební období. Od 3100 př.n.l. až 1100 př.n.l. Účel stavby je nejasný, možná sloužila ke kultovním nebo astrologickým účelům. (Osa areálu je totiž totožná se směrem východu Slunce v den zimního slunovratu.) Některé kameny byly dopraveny z velkých vzdáleností. Stonehenge patří ke světovému kulturnímu dědictví.

Další zajímavosti: jezero Loch Ness a v něm Nessie; Big Ben v Londýně a chrám

sv. Pavla v Londýně, kde když se na jednom konci chodby zašeptá do zdi, o 36 metrů dál je slyšet ozvěna.

zpět

Průmysl Velké Británie

Omezené zásoby nerostných surovin v Británii jsou už značně vyčerpány. Skoro všechny uhelné doly v jižním Walesu byly v 90. letech již uzavřeny. I když těžba černého uhlí je stále ještě poměrně významná, v zemi se dnes většinou spaluje levné uhlí z dovozu. V roce 1962 byl objeven zemní plyn a v roce 1975 byla v Severním moři objevena první ložiska ropy. Británie se brzy stala dokonce vývozcem ropy. Elektrickou energii poskytují především klasické tepelné elektrárny, ale více než 20% připadá na elektrárny jaderné (největší Heysham). Ve Skotsku je v provozu řada malých vodních elektráren. Význam tradičního ocelářství, stejně jako stavby lodí, silně poklesl. Nejdůležitějším odvětvím je výroba dopravních prostředků, automobilů a letadel (Londýn, Birmingham, Manchester, Nottingham, Wolverhampton). Známá je výroba textilních strojů, energetických zařízení, kancelářské a nověji i výpočetní techniky. Velký rozvoj zaznamenala petrochemie a navazující chemická výroba. Rozšířená je tradiční textilní výroba (výrobky z vlny, bavlny, lnu a juty). Proslulá je výroba skotské whisky (nejdůležitější exportní artikl Skotska) a piva. Londýn zůstává jedním z nejdůležitějších obchodních a finančních center světa. Četné historické památky, kulturní akce a rozmanitá krajina podnítily v Británii rozmach turistického ruchu (téměř 20 milionů návštěvníků ročně). V britském vývozu převládají výrobky strojírenského, textilního, potravinářského a chemického průmyslu. Dovážejí se hlavně suroviny (rudy, vlna, bavlna, len, kaučuk, ropa, dřevo aj.) a potraviny (čaj, káva, maso, cukr aj.) Dovezené suroviny se zpracovávají jednak pro vlastní spotřebu, jednak na vývoz.

zpět

Velká Británie - Zemědělství

Podmínky pro zemědělství nejsou příliš příznivé. Přestože je výroba poměrně intenzivní, patří Británie mezi největší dovozce potravin na světě. Důležitější je živočišná výroba (chov skotu na mléko), rostlinná se uplatní zejména v jihovýchodní Anglii. V zemědělství pracuje (v porovnání se státy Evropy) nejméně osob vůbec. V Británii se pěstuje pšenice, brambory, ječmen. Chovají se zde ovce a skot.

Doprava - Mezinárodní politika

Ve Velké Británii se nejvíce využívá námořní a letecká doprava.. Hlavní letiště leží v Londýně a v Glasgowu. Nám nejbližší přístavem je Dover.Patří do severoatlantické smlouvy NATO. Byla i s Francií v minulosti největšími koloniálními mocnostmi. Britské společenství národů (Commonwealth) jehož hlavou je oficiálně Britská královna, sdružuje na 50 samostatných států (včetně Austrálie a Kanady) a několik kolonií a závislých území.

zpět

Velká Británie - obyvatelstvo

Ve Velké Británii žije 57 400 000 obyvatel, hlavní město Londýn 9,1 milionu obyvatel.

Rozmístění obyvatelstva: velmi nevyrovnaně - 200 a více obyvatel na km2

Městské obyvatelstvo: ve Velké Británii 80 a více % obyvatel.

Porodnost a úmrtnost: 0-14 let –19% úmrtnosti

15-64 let- 64% úmrtnosti

65 a více 16 % úmrtnosti

Národy a jazyky: anglický (germánský) - keltský (málo)

Náboženství: římskokatolické, evangelické.

Vodstvo Velké Británie

Velká Británie je jako většina států Evropy přímořský stát. Od Francie ho odděluje kanál La Manche. Na severovýchodě oblévá Velkou Británii Severní moře a na západě je to Atlantský oceán. Hlavním městem protéká řeka Temže, dále Velkou Británií protékají řeky Severn, Ouse, Treni, a Neve. Jsou tu také jezera, největší je jezero Loch Ness. Ve Velké Británii jsou četné kanály a na okraji Londýna byla vybudována protipovodňová bariera, která by měla toto město před povodněmi ochránit.

zpět

Podnebí Velké Británie

Podnebí Velké Británie je oceánské s vlhkou zimou (bez sněhu) a s chladnějším létem než je u nás. Prší zde po celý rok a krajina si udržuje svěží ráz. Je tu stále sychravo a mlhy.

Použitá literatura

Rozum do kapsy (nakladatelství OKO)

Zeměpis pro základní školy - Evropa (Vít Vilímek, Renata Nováková; Nakladatelství SCIENTIA)

Encyklopedie Diderot.

Zeměpis Světa 3.

Zeměpis pro 8. a 9. ročník základní školy (Lidé žijí a hospodaří na Zemi)

SPN Pedagogické nakladatelství akciová společnost

zpět

 

Resumé

Es war ein Inselimperium,das von den Angelsachseen beherrscht wurde, und auch teilwiese von den Kelten. Die Kämpfte mit den Römern, später mit den Nordvolken.

Im Mittelalter und in der Neuzeit haben sie besonders mit den Franzosen und Deutschen gekämpft.

Das Königreich, die Konstitution Monarchie, war das mächtigte Kolonialreich.England war der erste kapitalistische Staat des Welts, die Wiege der Industrierevolution. Bis zu dem 19. Jahrhundert war dieses Land die Grossmacht "die Werkstätte des Welts". Im 20. Jahrhundert zusammen mit USA die Garantie der Weltdemokratie.

zpět