Zpět na Projekt Z-D

Dějepis

Vliv Francie na českou historii

Vstup do obsahu

Sámova říše

            Kupec Sámo byl prvním „králem“ na území českého státu, ovšem tehdy to byla jenom Sámova říše, kmenový svaz, ne stát.

            Sámo se vydal ze své rodné Francké říše jako kupec ke Slovanům v roce 623 nebo 624. Již tenkrát bojovali Slované proti Avarům a Sámo s nimi vyrazil do boje. Pravděpodobně hlavně jeho zásluhou byli Avaři pobiti, i když byli v početní převaze. Když Slované viděli Sámovu úspěšnost, zvolili si ho za krále a on jim 35 let dobře vládl.

            Roku 631 nebo 632 pobili Slované francké kupce na svém území a francký král Dagobert vytáhl s vojskem proti Slovanům, ale většina vojska byla pobita a zbytek utekl. Slované pak vyplenili četná území Franků. Po Sámově smrti se Sámova říše rozpadla.

Zpět do obsahu

Velkomoravská říše

            Východofrancká říše chtěla zasahovat do velkomoravských záležitostí. Proto vedla vojenské útoky a posílala kněze, aby šířili křesťanství v latině a předávali své zvyky. Hrozilo tak nebezpečí, že Frankové budou Velkomoravany ovládat. Proto Velkomoravané našli spojence v Byzancké říši, odkud přišli r. 863 slovanští věrozvěstové.
A tak se Velkomoravané dostali z nebezpečí ovládnutí Franckou říší.

Zpět do obsahu

Lucemburkové

            Český král Jan Lucemburský bojoval a padl v bitvě u Kresčaku roku 1346. Tato bitva se odehrála ve stoleté válce. Jan Lucemburský tehdy pomáhal francouzskému králi.

            Janův syn Václav IV. byl v dětství vychováván na francouzském dvoře. Václav na francouzském dvoře získal jméno Karel. Když se pak po smrti Jana Lucemburského stal českým králem a později i římským císařem, bylo jeho jméno rozšířeno o řadovou číslovku IV. Proto ho od té doby nazýváme Karel IV.

            Ve středověku byly ve Francii založeny proslavené university, které se staly vzory pro ostatní university, i pro naši Karlovu universitu v Praze.

Zpět do obsahu

Třicetiletá válka  Habsburkové

            Moc Habsburků zasáhla celou Evropu, výjimkou nebyly ani české země, u nás Habsburkové vládli asi 400 let. Francie byla ještě před třicetiletou válkou na straně Habsburků, ale ve válce už byla proti nim. Během švédských postupů se objevila právě Francie s vlivným kardinálem Richelieu. Tenkrát se několikrát dostali i do Čech a na konci války dokonce až do Prahy. Francie se totiž obávala vzrůstu moci Habsburků.

Zpět do obsahu

Kultura

            Francouzská gotika ovlivnila celou Evropu, výjimkou nebylo ani české království. Například od stavby známé katedrály v Narboune byl do Čech povolán známý stavitel Matyáš z Arrasu.  

Zpět do obsahu

Franská říše

V 5 st. ovládli Frankové velké území a vytvořili Franskou říši. Pro Franskou říši je významným panovníkem Karel Veliký.

Zpět do obsahu

Karel Veliký (764 – 814)

Na trůn se dostává po smrti svého otce Pipina Krátkého. Byl dobrý bojovník, získal velká území (část západní a střední Evropy, říše Avarů, sever Itálie). V boji se Slovany byl méně úspěšný, ale přiměl česká knížata k placení poplatků. V roce 800 byl korunován na římského císaře. Franská říše neměla hlavní město. Karel vládl ze sedla = objížděl na koni svá území. Nechal zde postavit hodně královských paláců, kde mohl přenocovat. Nejoblíbenějším místem Karla Velikého byly Cáchy na území dnešního Německa. Zasloužil se o rozvoj kultury, vzdělanosti a umění.Vznikaly kláštery, kde
se opisovaly staré rukopisy. Za vlády Karla Velikého vzniklo písmo zvané karolínská minuskula, dnes latinka.

 Zpět do obsahu

Feudální společnost ve Franské říši

Panovníci, kteří vybojovali území,ho propůjčovali členům své družiny za to, že jim budou věrni, a že budou vojensky sloužit. Propůjčená půda se nazývá léno, latinsky feudum. Půdu obdělávali rolníci. Rolníci živili sebe i šlechtu, za to že mohli hospodařit na jejich půdě. Nejdříve odevzdávali naturálie (obilí a dobytek), později museli dávat peníze.V pozdějších dobách se stává feudální vrchností i církev. Rolníci i církev tvořili podstatnou část společnosti.

 Zpět do obsahu

Významní panovníci:

 Zpět do obsahu

Rozdělení Franské říše

Po smrti Karla Velikého se na trůn dostává jeho syn Ludvík Pobožný (814840). Mezi Ludvíkovými třemi syny vypukly boje o dědictví po jejich dědovi. Kvůli tomu došlo k rozdělení franské říše, později k úplnému rozpadu. V roce 843 ve Verdunu vznikla smlouva o rozdělení franské říše mezi Ludvíkovy syny. Nejmladší syn Karel získal západofranskou říši, Ludvík východofranskou říši a nejstaršímu Lotharovi připadlo území uprostřed.

 Zpět do obsahu

Absolutistická monarchie ve Francii (17. století)

Reformní hnutí ve Francii

Reformace  náprava církve

Základní myšlenky reformace:

  1. Návrat k čistému křesťanství podle Bible.

  2. Čtení Bible v národním jazyce.

  3. Zbavit církev majetku.

  4. Zákaz prodávaní odpustků.

  5. Přijímání pod obojí způsobou (přijímat tělo i krev Kristovu).

Vznik nových reformních církví  protestantských nebo evangelických.

Nejslavnější reformátoři: Martin Luther, Jan Kalvín

V období reformace byla Francie ovlivněna učením Jana Kalvína. František I. potlačoval nekatolíky, kteří si říkali hugenoti (igenoti), neustále jich přibývalo. Francouzi se rozdělili na dva tábory, které proti sobě bojovaly. Katolíci využili sňatku Jindřicha Navarrského s dcerou francouzské královny a pokusili se vyvraždit hugenoty (bartolomějská noc r. 1572).

Zpět do obsahu

Jindřich IV. , Ludvík XIII. , kardinál Richelieu

Náboženské problémy ještě vzrostly. Katolická církev se spojila se Španělskem a jinými křesťanskými zeměmi a snažila se zabránit Jindřichu Navarrskému aby usedl na trůn. Vypukla takzvaná Válka tří Jindřichů. Takže proti sobě stáli francouzský král Jindřich III., katolík Jindřich de Guise a hugenot Jindřich Navarrský. Začalo další období bojů.

            Jindřich de Guise se v roce 1588 zmocnil města Paříž. Krátce po tom ho nechal Jindřich III. zavraždit. O rok později byl katolickým mnichem zavražděn i Jindřich III. A tak se v roce 1589 Jindřich Navarrský stává francouzským králem Jindřichem IV. Jindřich IV. pro uklidnění situace přestoupil v roce 1593 na katolickou víru. Náboženské války skončilypo vydání Nanského ediktu, který zajišťoval náboženskou svobodu.

            Když Jindřich IV. zemřel, na trůn nastoupil jeho syn Ludvík XIII. Ludvík XIII. se stal králem v devíti letech. Vládla za něj jeho matka Marie Medicejská (medyčejská) , která se na trůně udržela až do roku 1617 kdy byla poslána do vyhnanství. Ludvík XIII. jmenoval Richelieu svým prvním ministrem. Richelieu věřil v ,,absolutismus“ – právo panovníka na úplnou moc, věřil, že král se ze svých činů zodpovídá Bohu, nikoli církvi, šlechtě nebo lidu. Richelieu účinně využíval špióny a potlačil každou opozici. Vyškolil si svého nástupce kardinála Mazarina. Kardinál a Ludvík XIII. spolupracovali 18 let. Cílem kardinála Richelieu bylo sjednotit Francii v centrálně řízený stát a získat velmocenské postavení. Místní vévodové měli velkou moc a tak jim kardinál odebral nějaká práva. V roce 1628 kardinál Richelieu tvrdě zakročil proti hugenotům. Katoličtí vévodové, šlechta a soudci neměli kardinála zrovna v lásce, protože jim odebral mnoho práv a vybíral vysoké daně. Kardinál musel čelit ohrožení z venčí z Rakouska a Španělska, zde vládli Habsburkové. Kdyby se spojili proti Francii byla by Francie ve velkém nebezpečí.  

 Zpět do obsahu

Ludvík XIV. (1643  1715)

Jeho otec byl Ludvík XIII. Po jeho smrti se stal Ludvík  XIV. králem. Bylo mu ale teprve pět let, proto místo něho vládla matka. Ve skutečnosti ovšem její milenec a rádce kardinál Mazarin. Ten přispěl k posílení mocenského postavení Francie.
Až v roce 1661 se Ludvík XIV. chopil vlády. Každý den se pečlivě věnoval své práci. Jeho známý výrok byl: ,,Stát to jsem já!“ Postavení, které měl, vyznačoval znak Slunce. Tím pádem byl nazýván král Slunce. Heslo Ludvíka XIV. znělo ,,nadřazený všem“. Vysoké šlechtě moc nedůvěřoval, ale pravý opak cítil k církvi a vzdělaným měšťanům. Nechal vystavět nádherný palác s rozsáhlými zahradami ve Versailles poblíž Paříže a Louvre. Těmito památkami se stala Francie kulturním centrem Evropy. Francouzština se stala jazykem diplomatických jednání a mezinárodních smluv. Absolutistický způsob vlády Ludvíka XIV. se stal vzorem pro řadu dalších evropských panovníků. Francie byla silným a bohatým státem. Králův první ministr Jean Collbert se na tom hodně zasloužil. Uplatňoval totiž v praxi své myšlenky merkantilismu, neboli ekonomického učení, které považuje za zdroj bohatství. Penězi Collbert podporoval domácí výrobu a vývoz, aby mohly do Francie plynout z jiných zemí  drahé kovy. Zakládal četné manufaktury. Na dovážené zboží zavedl ,,clo“, aby se zbavil cizí konkurence. Díky těmto opatřením rostl obchod i státní příjmy. 

Zpět do obsahu

Ludvík XIV. a jeho boje o rozšíření území

Po Collbertově smrti už Ludvík XIV. podobného ministra nezískal a ekonomické poměry se zhoršily. Králi se nedařilo ani v jiných záležitostech. V roce 1685 zrušil Nanský edikt svého děda Jindřicha IV.

            Ludvík XIV. zavlekl Francii také do výbojných válek, jejichž cílem bylo rozšířit území Francie a vytvořit z ní největší a nejbohatší stát v Evropě. Proto král vybudoval ar­mádu, která v té době představovala největší evropské vojsko. Věnoval pozornost jejímu modernímu vybavení. Nejdříve se rozhodl posunout hranice Francie až k řece Rýn. Útok na Nizozemí vyvolal velký odpor a sjednotila se proti němu skoro celá Evropa. Výsledkem dlouholetých náročných válek o španělské dědictví (17011714) byl sice zisk Španělska pro Ludvíkova vnuka, ale se závazkem, že se Francie a Španělsko nikdy nespojí.

            Francouzskobritské soupeření probíhalo též v zámoří. I zde byla nakonec  úspěšná Anglie, která získala některá původní území a zvýšila na úkor Francie zámořský obchod. Po Ludvíkově smrti se situace v zemi ještě více komplikovala a rozpory mezi jednotlivými vrstvami obyvatel narůstaly.

 Zpět do obsahu

Stoletá válka

(13371453)

Zpět do obsahu

Soupeření Anglie a Francie před stoletou válkou

            Po staletí znovu a znovu soupeřila Anglie a Francie o nadvládu v západní Evropě. Zápasily nejen o ten druhý stát, ale i o bohaté Nizozemí. Zde byli totiž velice zruční řemeslníci a  obchodníci. Angličtí králové již od 11. století vlastnili velká území ve Francii. Bylo to poté, co si normandský vévoda Vilém Dobyvatel podrobil Anglii. Patřil mezi nejmocnější šlechtice. Bojem proti nim se proslavil francouzský král Hugo Kopst, který se stal zakladatelem dynastie Kapetovců. Anglie byla na vrcholu své slávy a moci v polovině 12. století za vlády Jindřicha II. z rodu Plantagenetů. Na počátku 13. století, kdy vládl Jindřichův syn Jan zvaný Bezzemek ztratila Anglie většinu svých  držav ve Francii. Po odchodu Anličanů z francouzského území moc Francie značně vzrostla.

Francie byla nejsilnějším státem západní Evropy. Anglie se válkou dobytých území musela vzdát a stáhnout se z francouzského území.

 Zpět do obsahu

Průběh stoleté války

Stoletá válka začala  bojem o Flandry. Ty patřily k francouzskému království. Byly proslulé výrobou sukna, které se dováželo právě z Anglie. Ze začátku měli převahu Angličané díky své pěchotě a lučištníkům. Roku 1346 došlo k bitvě u Kresčaku. Zde bojoval i český král Jan Lucemburský (13101346). Také další boje se odehrávaly na francouzské půdě.

Za zničenou krajinu mohla také morová epidemie zvaná Černá smrt, která se rozšířila po celé Evropě. Protilék plicního moru však neexistoval, ale lidé přišli na to, že pomůže zamořená místa potírat octovou vodou. Francouzská vojska změnila taktiku, vyhýbala se přímým střetům a raději se kousek po kousku pokoušela vytlačit Angličany ze své země.

V Anglii vypuklo ve 14. století rolnické povstání. Koncem 14. století dosedla na trůn dynastie Lancasterů. Jejich postavení se snažil udržovat Jindřich V. Ten si ale potají pomýšlel na francouzskou korunu. Angličanům se ze začátku dařilo, ovládli hlavní město Francie  Paříž.

Zpět do obsahu

Jana z Arku

V tu dobu došlo ve Francii k neočekávané události. Obrany ohrožené vlasti se chopil prostý lid v čele s Janou z Arku. Tato mladičká selská dívka z Francie se stala jednou z nejslavnějších postav evropských dějin. Ve Stoleté válce roku 1429 Angličané ovládli velkou část území Francie. Jana přiměla jednoho z velitelů posádek, aby jí dal oblečení, zbroj a koně, a pak se vydala za následníkem trůnu. I přes odpor dvořanů se k němu dostala. On ji nechal bojovat v čele jednoho malého vojska. Jana je překvapila svou odvahou a schopností dobře velet. Všichni Francouzi jí začali věřit a pod jejím velením odrazilo vojsko Angličany obléhající město Orléans a dobyly zpět i město Remeš. V roce 1430 však byla Jana Angličany zajata, odsouzena jako kacířka a ve svých 19 letech upálena. Angličané se domnívali, že tímto krutým činem zlomí odpor Francouzů, ale stal se pravý opak. Tisíce Francouzů na odvážnou dívku nezapomněli a během několika let vybojovali zpět ztracená území. A po několika letech církev zrušila obvinění a prohlásila Janu z Arku za svatou.

Zpět do obsahu

Konec války a její následky

Roku 1453 válka skončila. Zvítězila v ní Francie, která se mohla vrátit tam kam odedávna patřila  mezi nejmocnější státy Evropy. V poražené Anglii došlo k úpadku královské moci a propukly zde krvavé boje o moc, v nichž se vzájemně vyvraždila většina vysoké šlechty.

 

Egypt

Od roku 30 př.n.l. se Egypt stal římskou provincií, která byla spravována z hlavního města (Východořímské, později Byzantské říše) Konstantinopole. Roku 642 n.l. vnutili zemi arabští dobyvatelé arabštinu a islám. Roku 1250 založili mameluci, dříve králova tělesná stráž, novou královskou dynastii, avšak roku 1517 dostali Egypt pod kontrolu osmanští Turci a Egypt začal postupně hospodářsky i kulturně upadat.

 Zpět do obsahu

Velká Británie

Stoletá válka

Boje mezi Francií a Anglií roku 13371453. Za této války zde vypukla morová epidemie (Černá smrt). Ve Francii došlo k lidovému povstání v čele s Janou z Arku.

Ta byla zajata a upálena Angličany. Kvůli její smrti se Francouzi ještě  více pobouřili a ještě více se snažili Anglii dobít. To se jim podařilo roku 1453. Tohoto roku moc Anglie upadá. 

Zpět do obsahu

Počátky absolutistické monarchie v Anglii

 V roce 1455 proběhly boje mezi moc­nými rody, Yorky a Lancastery = válka dvou růží. Trvala 30 let. Zvítězil Jindřich Tudor z rodu Lancasterů. Na trůn usedl jako král Jindřich VII. Podařilo se mu upevnit královskou moc, povznést anglické hospodářství, velký rozvoj námořního obchodu. Dalším panovníkem se stal Jindřich VIII. Měl rozpory s papežem. Vydal řadu zákonů proti katolíkům, zabavoval jejich majetek, rušil kláštery, pronásledoval a popravoval katolíky. V tom pokračovala Jindřichova dcera Marie Katolická. Významnou královnou je Jindřichova druhá dcera Alžběta I. Vládla v letech (1558 – 1603).  Doba její vlády patří k nejvýznamnějším obdobím anglické historie = doba alžbětinská . Nastal rozvoj hospodářství, vznikaly četné manufaktury. V této době byli Angličané silni na moři. Přepadávali španělské lodě s americkým zlatem a stříbrem, tak přispívali k povznesení Anglie. Alžbětina vláda je obdobím rozvoje renesanční kultury v Anglii. V této době se proslavil významný básník a dramaturg William Shakespeare. Papež nepovažoval za královnu Alžbětu, ale její nevlastní sestru, skotskou královnu Marii Stuartovnu, proto byla Marie uvězněna v Londýně a později popravena. Anglie bohatla i díky svým novým koloniím.

 Zpět do obsahu

České země

V 6. a 7. století při druhém stěhování národů se na území dnešní ČR dostali Slované.

            V době velkomoravské říše byly její součástí i dnešní Čechy.

            V 10. století vznikl samostatný Český stát, kde se k moci dostal rod Přemyslovců.

Za vlády významných Přemyslovců (Přemysl Otakar I., Přemysl Otakar II.) získaly české země evropský věhlas, docházelo k hospodářskému i územnímu rozvoji.

            Další vládnoucí dynastií byli Lucemburkové, kteří získali český trůn ve 14. století. Nejvýznamnějším z nich byl Karel IV. , který podporoval v zemi kulturu, vzdělanost, hospodářství a značně rozšířil území státu.

            V 15. století v rámci celoevropské reformace církve vzniklo v Čechách husitství. V této době došlo k mnoha  krvavým bitvám s křižáky. Nakonec bylo dosaženo rovnosti mezi katolíky a kališníky.

            Krátce se na český trůn dostali i Jagellonci a po nich významný evropský rod Habsburků, který se udržel u moci od 16. do 20. století. České země se staly významnou součástí celého Habsburského soustátí. V 17. století se čeští stavové pokusili o ovládnutí moci v zemi, ale rozhodující bitva na Bílé Hoře v roce 1620 skončila jejich neúspěchem. V dalších letech se stát účastnil třicetileté války v Evropě.Ta způsobila značný hospodářský úpadek. Země byla vydrancována a lidé trpěli hladomorem. Trvalo dlouho, než se vše dalo znovu do pořádku.          

Zpět do obsahu

České stavovské povstání

Příčiny povstání

            Matyáš hledal vhodného nástupce. Nakonec si zvolil svého bratrance arcivévodu Ferdinanda Štýrského. Teprve v roce 1617  ho lid zvolil za krále, ale musel přijmout jméno Ferdinand II.

Zpět do obsahu

Průběh povstání

            Po smrti Matyáše šlechta a města sesadily Ferdinanda II. a místo něj si zvolily Fridricha Falckého. Ferdinand, který se nehodlal vzdát, si získal podporu Španělska a postavil velkou armádu.

Zpět do obsahu

Následky stavovského povstání

Ferdinand II. se rozhodl vyhledat účastníky odboje. Celkem 27 jich bylo odsouzeno

a 21.června 1621 popraveno na Staroměstském náměstí v Praze.

Poprava 27 účastníků povstání.

Mezi popravenými byli : Kryštof Harant z Polžic a Bezručic, byl to hudební skladatel, Václav Budovec z Budova byl spisovatelem a cestovatelem, Jan Jessenius, který provedl

v roce 1600 v Praze první lidskou pitvu. Většině byla uťata hlava, ale tři byli oběšeni.

 

 Zpět do obsahu

 

Obnovené zřízení zemské

Jako potvrzení byl vydán zákoník nazvaný Obnovené zřízení zemské v roce 1627. Podle něj ztratily stavy možnost zasahovat do politického dění. Habsburkové získali dědičný nárok na trůn.

 

Všichni nekatolíci museli přestoupit na katolictví. Toto mělo za důsledek, že došlo

k velké emigraci.

 Zpět do obsahu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Použitá literatura

Čechura J., Dudák V., Ryantová M., Neškudla B.: Dějepis středověk a raný novověk. SPN – Pedagogické nakladatelství, Akciová společnost, Praha 1998, 136 s.

Hroch M. a kolektiv: Dějepis středověk pro základní školy I. Státní pedagogické nakladatelství, Praha,
1992, 88 s.

Hroch M. a kolektiv: Dějepis středověk pro základní školy II. Státní pedagogické nakladatelství, Praha,
1991, 104 s.

Hroch M. a kolektiv: Dějepis středověk pro základní školy III. Státní pedagogické nakladatelství, Praha,
1993, 88 s.

Internet, Encyklopedie Zeměpis světa, Obří dětská encyklopedie, Velký zeměpis světa, Encyklopedie Historie světa, České dějiny v datech.

Zpět do obsahu
 

Zeměpis

Zvláštnosti a zajímavosti Francie

Paříž, jinak řečeno město módy. Jsou zde četné přehlídky a pracuje tu mnoho návrhářů. Francie je známá svými vinařskými oblastmi jako například Prováns, Champagne atd. Z těchto oblastí se vyváží světově proslulé víno.

Nachází se zde originál sochy svobody. Není to ale gigant, který známe z USA, ale asi tak dvoumetrová socha. Francie je jedna z mála zemí, ve které jezdí rychlovlaky zde nazývané TGV. Ale nejznámější kuriozitou je Eiffelova věž, která se tyčí nad celým městem. Z Eiffelovy věže je vidět celá Paříž. Na jihovýchodě Francie je postaveno krásné sídlo Versailles s velkou, nádhernou zahradou, které nechal vystavět Ludvík XIV.

Ve Francii se nachází tři známé automobilky Renault, Peugeot a Citroen. Mimo toho, Francie  může být pyšná na své sportovce, kteří vynikají v lyžování, fotbale a dalších sportech.

 Zpět do obsahu

Doprava

Ve Francii je využívána železniční, letecká, automobilová a lodní doprava.

Paříž je významným kulturním střediskem západní Evropy a velkou křižovatkou

železniční a letecké dopravy.

Světoznámá železniční trať TGV projíždí na lince Paříž Marseille.

Ve výrobě letadel (Concorde a Airbus) a kosmickém výzkumu se Francie spojila s vyspělými zeměmi.

V Paříži má svůj závod největší francouzská automobilka Renault, jejíž výrobky se dovážejí i k nám.

Pobřeží Atlantského oceánu je součástí nejhustší lodní dopravní sítě západní Evropy.

 Zpět do obsahu

Ekonomika

Státní zřízení – Francie je republika, největší stát západní Evropy, mezi Atlantským oceánem, Rýnem a Středozemním mořem. Její rozloha je 543 965 km2 a má 58,4 mil. obyvatel (v roce 1999). Hustota zalidnění je 107 obyv./km2. Úřední jazyk francouzština, měnová jednotka Euro (EU), dříve frank.

Města:

Paříž je hlavní město, které leží na řece Seině 2,1 miliónu obyvatel. Je zde hodně památek. Sídlo mezinárodních organizací (UNESCO).

Calais [kale], přístavní město v severní Francii ve stejnojmenné úžině. Důležitý trajektový přístav do Velké Británie.

Le Havre, město v severozápadní Francii u ústí řeky Seiny do Lamanšského průlivu, významný přístav.

Bordeaux [bordó], město a přístav v jihozápadní Francii na dolní Garonně. Centrum vinařství (Bordelais) a cestovního ruchu; hudební festivaly. Velký námořní a říční přístav s předpřístavy pro tankery a lodě s hlubším ponorem, letiště.

Marseille [marsej], město v jižní Francii u Středozemního moře. Druhé největší město v zemi. Největší francouzský přístav, dvě univerzity.

Lyon [lijon], město v jižní Francii na soutoku Rhôny a Saôny. Dopravní křižovatka; vysokorychlostní železnice TGV, říční přístav, letiště. Muzeum, divadla, galerie, opera. Významné středisko školství a vzdělanosti; tři univerzity.

Štrasburk, město ve východní Francii v Alsasku na Rýně. Dopravní křižovatka; silniční
a železniční, hraniční přechody do Německa, významný říční přístav, muzea, divadlo.

Orleans [Orleán], město ve střední Francii na Loiře. Železniční křižovatka, univerzita, vědeckovýzkumné ústavy. Historické památky (gotická katedrála). Dopravní křižovatka. Muzea, univerzita

Lille [lil], město v severní Francii u hranic s Belgií, dopravní křižovatka; letiště, muzeum, divadla, univerzita (1562)

Zpět do obsahu 

Průmysl

Těžby železné rudy v Lotrinsku se stala základem hutnického průmyslu. Do Francie okrajově zasahuje černouhelná pánev s vybudovaným těžkým průmyslem, ale ta pomalu ztrácí na významu.

V Alsasku leží průmyslové centrum Štrasburk.

Ropa a zemní plyn se do Francie dovážejí.

Kvůli nedostatku energie bylo vystavěno několik atomových elektráren.

V chemickém průmyslu a v produkci hliníku přesahuje Francie evropské hranice, a to hlavně díky ložiskům bauxitu.

Vyspělé strojírenství dokládají automobilové značky jako Renault či Peugeot a výroba letadel firem Concorde a Airbus.

 Zpět do obsahu

Rostlinstvo

Převažují zde listnaté lesy. Francie je někdy přezdívána obilnicí Evropy. Proto je taky Pařížská pánev proslulá pěstováním obilnin (pšenice). Zatímco v Normandii převažují pastviny. Středomoří je známé svým pěstováním ovoce a zeleniny a především vinné révy.Ale vinná réva se nepěstuje jenom ve Středomoří, ale i v Champagne, Burgundsku, Provence a Monaku. Neprodukují se zde jenom tyto plodiny, ale vyrábí se také sýry (camembert a rokfór). V přímoří je proslaven také rybolov.

 

Živočišstvo.

Chovají zde skot, prasata a ovce.

 Zpět do obsahu

Zahraniční obchod, mezinárodní organizace

Francie zaujímá v Evropě 2. místo v produkci automobilů a 3. ve výrobě oceli, je rovněž hlavním producentem civilních a vojenských letadel. Jejich vývoj je realizován v rámci společných evropských projektů, jako Concorde nebo Airbus. Francie je také na čele evropského kosmického výzkumu. Velmi významná je výroba dalších dopravních prostředků (vysokorychlostní železniční soupravy), zbraní, umělých vláken, pneumatik a světově proslulé kosmetiky. Vysokou úroveň si udržuje textilní průmysl soustředěný na severu a v Paříži  centru světové módy a výroby oděvů.Velmi rozsáhlé, rozmanité a  kvalitní je potravinářství. Hlavními pilíři francouzského exportu jsou průmyslové výrobky, zvláště dopravní prostředky. Následují chemikálie a zemědělské produkty (zrniny, maso, víno a sýry). Kolem poloviny zahraničního obchodu připadá na státy EU (Evropské unie).

Francie má také svá závislá území a to např. souostroví Saint Pierre a Miquelon, které leží jižně od Newfounlandu při východním pobřeží Kanady. Francouzskou Guayanu, ta leží na sever od rovníku, na severovýchodním pobřeží Jižní Ameriky. Dvě skupiny ostrovů Guadeloupe v Malých Antilách ve východní části Karibského moře a největší ostrov Malých Antil Martinik. Francie je také členským státem Evropské unie a NATO.

 Zpět do obsahu

Zemědělství

Francie patří k největším evropským vývozcům zemědělských produktů. Například masa
a mléka. Pařížská pánev je obilnářskou oblastí (pšenice), zatímco v Normandii převažují pastviny. Ve středozemí se zase pěstuje ovoce a raná zelenina a především vinná réva. Proto jsou tu světoznámé vinařské kraje: Champagne, Burgundsko a Provence. Rovněž sýry jako camembert a rokfór jsou věhlasné. Přímořské oblasti žijí z rybolovu.

Zpět do obsahu

Nerostné bohatství

Železná ruda, která se s těží v Lotrinsku. Druhý významný region je v okolí města

Lille. Okrajově sem z Belgie zasahuje černouhelná pánev, ale tento region s vybudovaným těžkým průmyslem, ztrácí pomalu na významu. V Alsasku leží další průmyslové centrum Štrasburk. Ropa a zemní plyn se do Francie dovážejí (např.přes Marseille). Produkce hliníku přesahuje význam Francie (ložisko bauxitu).

 Zpět do obsahu

Cestovní ruch

Lidé jezdí do Francie, protože má hodně památek např.: v hlavním městě Paříž je Eiffellova věž, Vítězná brána a mnoho jiných staveb. Francie je stát vyhlášený také  kosmetickou a textilní módou.

Lidé hodně navštěvují pláže, přístavy a památková města. Jeden z proslulých přístavů je Marseille.

 Zpět do obsahu

Vodstvo a podnebí ve Francii

Vodstvo čtyři největší řeky Francie  jsou Garonne, Loira, Seina protékající

Paříží, Rhona protékající Lyonem. Četné kanály, které spojují všechny řeky. Francie má přístup ke Středozemnímu moři a Atlantskému oceánu.

Podnebí je ve Francii velice různorodé, např.: Normandie a Bretagne má podnebí oceánské, které převládá i na jihovýchodě. Uprostřed Francie převládá vnitrozemské. Na severozápadě převládá oceánské. V zimě a v létě je nejtepleji u Středozemního moře.

 Zpět do obsahu

 

 

 

 

 

 

Použitá literatura

Vilímek V. a Nováková R.:, Evropa, nakladatelství: Scientia, Praha, r.1995, 63stran.

Nevosad V a kolektiv: Encyklopedie Diderot, nakladatelství: Dům OP, Praha, r.1997, 700 s. 

Dobrovolná V. a kolektiv: Školní atlas Světa, nakladatelství: Kartografie Praha, Praha, 4.5. 1994, 148 s.

Historie lidstva, Zeměpis světa, Atlas Evropy.

Zpět do obsahu

Resumé

Frankreich

Frankreich enstand aus Franc Imperium der häufige Verbündete und auch Gegner war Englad und Deutsland.

            Im Frankreich baut man welbennkante Wein an. Die Indstrie beschäftigt sich mit der Autos und der Flugzeuge. Für viele Menschen ist Frankreich mit Kultur, Mode, Architektur, Geschikte und Kosmetk interessand.

Zpět do obsahu
 

 

 

 

 

 

 

Obsah

Dějepis

Vliv Francie na českou historii

Sámova říše

Velkomoravská říše

Lucemburkové

Třicetiletá válka  Habsburkové

Kultura

Franská říše

Karel Veliký (764 – 814)

Feudální společnost ve Franské říši

Významní panovníci

Rozdělení Franské říše

Absolutistická monarchie ve Francii (17. století)

Jindřich IV. , Ludvík XIII. , kardinál Richelieu

Ludvík XIV. (1643  1715)

Ludvík XIV. a jeho boje o rozšíření území

Stoletá válka

Soupeření Anglie a Francie před stoletou válkou

Průběh stoleté války

Jana z Arku

Konec války a její následky

Egypt

Velká Británie

Stoletá válka

Počátky absolutistické monarchie v Anglii

České země

České stavovské povstání

Příčiny povstání

Průběh povstání

Následky stavovského povstání

Obnovené zřízení zemské

Použitá literatura

 

Zeměpis

Zvláštnosti a zajímavosti Francie

Doprava

Ekonomika

Města

Průmysl

Rostlinstvo

Zahraniční obchod, mezinárodní organizace

Zemědělství

Nerostné bohatství

Cestovní ruch

Vodstvo a podnebí ve Francii

Použitá literatura

Resumé