Zpět na Projekt Z-D

Dějepis

Starověký Egypt

Vstup do obsahu

Tajemství Egypta

    Písemná svědectví o starém Egyptě sahají do doby 3000 let před naším letopočtem. Přitom starý Egypt je pohřben pod mnohými vrstvami kultur a státních útvarů, které přerostly v současnost. Hranice země se v průběhu historie mnohokrát měnily, ale páteří země zůstal Nil se svou deltou. Úrodná část země má rozlohu asi 40 000 km2 a je necelou dvacetinou rozlohy Egypta.

    Egypťané odedávna nazývali Nil řekou, jež dává život. Je nejdelší řekou na světě a protéká Egyptem v délce 1 200 km bez jediného přítoku. Příchod přesně opakujících se záplav na Nilu po léta oživoval zemědělské hospodářství Egypta. Svým způsobem dal Nil vzniknout nejstarší civilizaci na světě.

    Egypt nikdy neoplýval nerostným bohatstvím. Kovy se zde prakticky nevyskytovaly, těžily se jen různé druhy kamene (pískovec, vápenec, alabastr atd.) Název Egypt vznikl z řeckého Aigyptos, který se vyvinul z náboženského názvu hlavního města Memfidy, který zněl Hut-ka-Ptah, což znamenalo Palác Ptahova ducha, a vyslovoval se přibližně Hykuptah. Jména egyptských panovníků jsou dalším malým rébusem pro současné badatele. Ve starším období měl každý vládce tři přijaté jména, v mladším dokonce pět jmen a každé bylo samostatnou větou. První bylo "Hórovo jméno", které král dostal na znamení vtělení boha Hóra. Druhé bylo symbolem ztotožnění krále s ochrannými bohyněmi Horního a Dolního Egypta a nazývalo se "Jméno dvou paní". Třetím z mladšího období, bylo jméno "Zlatého Hóra", čtvrté bylo jménem "rákosu a včely". Zde šlo o znaky Horního a Dolního Egypta, které označovaly panovníka jako vládce dvou zemí. Pátým bylo jméno "Syna slunce", syna boha Ré.

    Celé panovníkovo jméno bylo tak dlouhé, že se používalo jedno, dvě nebo tři jména – přičemž záleželo na autorovi textu, které si vybral. To vedlo k řadě omylů a nepřesností v pozdějším výkladu dějin. Jinou náročnou kapitolou je datování egyptských dějin. Egypťané totiž nepoužívali kalendář s pevným výchozím datem. Dokumenty byly vždy datovány od nástupu vládnoucího panovníka.

    Kromě toho byl egyptský kalendář o čtvrt dne kratší než sluneční rok. Shoda mezi civilizačním a slunečním kalendářem nastala jednou za 1461 let. Základní význam pro chronologii egyptských dějin mají seznamy panovníků. Ani zde však není situace jednoznačná, protože mnoho seznamů se nedochovalo.

    Některé byly i svými nástupci zničeny. Vzhledem k tomu se připouští u nejstarších egyptských dějin odchylky v datování = 150 let, u pozdějších = 50 let.

    Jako první přesné datum v historii Egypta se uznává rok 689 př. n. l., kdy byl Egypt dobyt Peršany. Za těchto okolností je vlastně překvapující, že egyptologové dokázali složit poměrně přesný obraz egyptských dějin. Stalo se tak na základě nesmírně rozsáhlého materiálu, z něhož pouze písemné doklady představují více než 70 tisíc stran. Jsou to však i nápisy na stavebních památkách, zprávy o válečných taženích, zákony, nařízení.

    Tyto doklady jsou doplňovány archeologickými nálezy na egyptském území a písemnými památkami sousedních národů.

    Tuto záplavu dokumentů bylo však nutné prověřit, neboť egyptští vládcové, kteří byli zároveň ztělesněním boha, mnohokrát falšovali vlastní historii. Jako příklad může posloužit bitva u Kadeše roku 1286 př. n. l., kdy byl Ramses II. poražen Chetity a sám jen stěží vyvázl životem. Přesto zanechal tři obsáhlé zprávy o svém vítězství.

    Jsou vytesány na Amonově chrámu v Karnaku, na jeho zádušním chrámu u Údolí králů a na pylonu v luxorském chrámu. Pravda vyšla najevo po nalezení mírové smlouvy, kterou byl donucen s Chetity uzavřít.

Zpět do obsahu

Vývoj Egypta

    Dějiny starověkého Egypta jsou dlouhé zhruba 3000 let. Proto je nemůžeme chápat jako jeden celek, ale musíme je rozdělit do několika menších úseků. Nejstarším obdobím byla archaická říše (první polovina 3. tisíciletí př. n. l.), kdy byl sjednocen Horní a Dolní Egypt pod jedním panovníkem. Pak následovala dlouhá doba, kdy byl Egypt střídavě buď mocným státem se silným panovníkem v čele, nebo v něm za vlády slabých dynastií moc faraóna upadala a s ní i postavení a rozvoj Egypta. Ta období, kdy byl Egypt silným státem, nazýváme Stará říše později následovala Střední říše a na konec to byla Nová říše. Časovým úsekům mezi nimi se říká mezidobí a často se v nich odehrávali důležité události. V době Nové říše byl Egypt napaden mořskými národy. Mořskými národy jsou nazývány kmeny, které se daly koncem 2. tisíciletí př. n. l. do pohybu v karpatsko-dunajské kotlině, postupovaly směrem na jih a jejich tažení zasáhlo velkou část Středomoří. Než se dostaly do Egypta, vyvrátily říši Chetitů v Malé Asii a zpustošily Sýrii a Palestinu. Přestože se mořské národy spojily i s jinými kmeny, Egypťané všechny jejich útoky odrazili. Zajatce buď zotročili, nebo jim přidělili území, kde se usadili a rychle zdomácněli. Později se Egypt rozdělil na dvě části, které byly sice formálně spojeny pod nadvládou faraóna, ale ve skutečnosti vládl faraón jenom v deltě, zatímco zbylou (větší) část Egypta ovládl velekněz boha Amóna. To vedlo k oslabení zejména Dolního Egypta, který se tak stával snadnou kořistí pro nepřítele.

    Už v 7. století př. n. l. ho dobyla Asýrie, ale její nadvláda tu neměla dlouho trvání. Roku 525 př. n. l. porazil egyptskou armádu perský král Kambýses a Egypt si podmanil. Peršané se k poraženým chovali krutě. Proto Egypťané vítali roku 332 př. n. l. jako svého osvoboditele makedonského krále Alexandra Velikého, který Peršany porazil. Když Alexandr Veliký zemřel, jeho vojevůdci si říši mezi sebou rozdělili. Vládcem Egypta se stal Ptolemaios. Dynastie, kterou založil, se po něm nazývá ptolemaiovská. Vláda v Egyptě až do roku 30 př. n. l., kdy byl Egypt připojen k Římu jako provincie. Poslední egyptskou panovnicí byla přitažlivá a energická Kleopatra.

Zpět do obsahu

Horní a Dolní Egypt

Počátky starého Egypta

    Dříve se v Egyptě rozkládaly dva celky: Horní a Dolní Egypt.

    Horní Egypt se nacházel na horním toku Nilu v hornaté krajině.

Žili tam především lovci a kočovní pastevci.

    Dolní Egypt ležel na severu v úrodné deltě dolního toku Nilu.

    Obyvatelé byli zemědělci a díky strategické poloze se utkávali s cizími civilizacemi.

Zpět do obsahu

Sjednocení Egypta

    V 1. polovině 3.tisíciletí př. n. l. se Dolní a Horní Egypt sjednotil v 1 celek pod nadvládou Horního Egypta. tuto říši založil faraón Meni.

    V Egyptě vnikl 1. centralizovaný stát hlavně proto, že bylo třeba kvůli rozvodňování usměrňovat tok Nilu po celé jeho délce, aby záplavy nepůsobily škody, ale naopak užitek.

 Zpět do obsahu

Společnost ve starém Egyptě

    Vládcem Egypta byl faraón. Faraón byl pokládán za ztělesnění boha, měl neomezenou moc a jeho slovo bylo zákonem. Patřila mu veškerá půda v Egyptě.

    Titul faraóna se dědil po mužské linii.

    Druhou nejdůležitější vrstvou byli kněží.

    Jejich význam nespočíval jen v plnění náboženských úkonů, ale jejich chrámy byly i středisky vzdělanosti a velmi často se u nich vyskytovaly řemeslnické dílny.

Zpět do obsahu

Život v Egyptě

    Bydlení: Prostí Egypťané měli domy, kde byly tři nebo čtyři místnosti. Kuchyň byla umístěna na dvorku. Místnosti měly malá okna, aby dovnitř nesvítilo slunce.Střechy se stavěly ploché, a proto Egypťanům sloužily jako terasa. Bohatší lidé měli domy větší. Velká hala, která byla středem domu, se stavěla vyšší, takže mohlo slunce osvětlovat okna. Halu obklopovaly i jiné místnosti - ložnice, koupelna, záchod. Kuchyň měli bohatí také na dvorku. Okolo se rozléhala zahrada s bazénem, která jim zpříjemňovala život.

Zpět do obsahu

Oděv

    V Egyptě bylo velké horko, a proto lidé nosili lehký oděv. Ženy nosily úzké dlouhé šaty se širokými ramínky. Šaty měly bílou barvu, ale byly ze vzácných látek. Oděv byl někdy průsvitný. Muži si oblékali jen krátkou zavinovací sukni. Při obřadech nosili sukni dlouhou. Všechen oděv Egypťanů z vyšších vrstev zdobil nádherný límcový náhrdelník. Byl zhotoven z polodrahokamů, zlata, emailu a ze skleněných korálků. Egypťané chodili většinou bosi, někdy v lehkých sandálech.

Zpět do obsahu

Vzdělání

    Vzdělání v Egyptě probíhalo v chrámech. Do škol mohli posílat děti jen ti nejbohatší. Egyptské písmo bylo těžké, obrázkové, proto děti musely chodit do škol hodně let. Ovládaly několik stovek znaků. Děti se učily i matematiku a geometrii. Učitelé byli přísni a trestali děti rákoskou. U Egypťanů bylo běžné, že když byl otec úředníkem, stal se po něm úředníkem jeho syn - absolvent odborné školy úřednické.

Zpět do obsahu

Přírodní podmínky

    Egypt se rozkládá v povodí řeky Nil. Po celý rok je v Egyptě teplé a suché počasí. Jediným zdrojem vláhy byly každoročně se opakující záplavy Nilu. Způsobovalo je tání sněhu a prudké deště v oblasti, kde Nil pramení.

Zpět do obsahu

Zemědělství

    Znalost zemědělství přišla do Egypta pravděpodobně z Mezopotámie. V Egyptě se dosahovalo dvou až tří sklizní za jeden rok. Pěstovalo se zde obilí (např. pšenice, ječmen), len, ovoce, zelenina, luštěniny a vinná réva. Choval se tam hovězí dobytek, ovce, kozy a kachny.

Zpět do obsahu

Řemesla

    Řemeslníci, jako členové občiny, vyráběli vše, co potřebovali zemědělci. Své výrobky směňovali za potraviny, bylo to hospodářství směnné.

    Egypťané uměli vyrábět nádoby na hrnčířském kruhu a znali již také vypalovací pece. Egypťané ovládali také kovolitectví, kovotepectví a byli dobrými staviteli.

Zpět do obsahu

Použitá literatura

Všeobecná encyklopedie Diderot, Dům OP Diderot, Praha, 1997, 700 s.

Rudolf J., Válková V.: Dějepis pravěk a starověk, SPN - Pedagogické nakladaletství, Praha, 1997, 144s.

Encyklopedie světa, encyklopedie Historie

 

Zpět do obsahu

Zeměpis

Nerostné bohatství, sídla, povrch

Zpět do obsahu

Průmysl

    Potravinářský, textilní, strojírenský, chemický, hutnictví železa.

    Jsou tady dva druhy elektráren: vodní a tepelné.

Zpět do obsahu

Sídla

    Hlavní město: Káhira

    Velká města: Alixandrie, Giza

    Menší města: Minja, Asijůt, Sohág, Charga, Suez, Tanta, Búr – Said,

                        Kená, Uksůr

Zpět do obsahu

Povrch

    Na východě se rozkládá Arabská poušť, která je převážně hornatá.

    Na západě je Libyjská poušť, která zasahuje až za hranice s Libyí. Tato poušť se rozkládá v nížinách. Egypt je tedy převážně v nížinách.

Zpět do obsahu

Průmysl, doprava

Průmysl

    Těží se ropa, železná ruda, fosfáty a sůl. Z průmyslu je nejdůležitější textilní (zpracovává se bavlna, len a hedvábí), potravinářský (cukrovary, konzervárny ovoce a zeleniny, lisovny olejů) a hutní (litina). Rozvíjí se průmysl ocelářský, cementárenský, chemický a strojírenský. Většina průmyslu je soustředěna ve městech v nilské deltě.

Zpět do obsahu

Doprava

    Pro dopravu je důležitá vodní plavba na Nilu. Největší říční přístav je Káhira. Spojením mezi údolím Nilu a oázami zajišťuje karavanní doprava. Při pobřeží, podél Nilu a v oblasti Suezského průplavu jsou vybudovány železnice a silnice. Největší námořní přístav Búr - Saíd na pobřeží Středozemního moře. Vyspělá je i letecká doprava.

Zpět do obsahu

Zemědělství a cestovní ruch

    Egypt má zemědělství v údolí a deltě Nilu k dispozici 2,6% plochy země, kterou tvoří zavlažovaná orná půda. Několik příznivých roků a účelné využívání umělých hnojiv přispěly k rozvoji dvou nejdůležitějších plodin - bavlny a cukrové třtiny. Velmi významná je produkce zeleniny, dále se pro domácí spotřebu pěstují kukuřice, pšenice a rýže. První místo na světě zaujímá Egypt v produkci datlí, z ovoce se pěstují převážně pomeranče. Velký objem potravin se však musí dovážet, živočišná výroba nemá dostatečnou krmivovou základnu, neboť v zemi neexistuje pastviny. Stavy koz, ovcí i skotu jsou proto nízké. Význam mají i stáda buvolů chovaných i pro tah. Většina ulovených ryb pochází z Nilu a Nasirova jezera, kam byly ryby nasazeny. Rybolov ve Středozemním moři se po dokončení Asuánské přehrady snížil, pravděpodobně v důsledku změny vodního režimu.

    Cestovní ruch je rozšířen díky pyramidám, které leží na jihu Egypta v Sahaře.

    Do Egypta se také hodně cestuje k Rudému moři. Rudé moře omývá celou východní část Egypta a je jedno z nejkrásnějších moří na celém světě, ve kterém je nejvíce korálů.

Zpět do obsahu

Použitá literatura

Kastner J. a kolektiv: Mapy, příroda, životní prostředí, Scienta, Praha, 1997, 80s.

Dobrovolná V.:, Školní atlas světa, nakladatelství: Kartografie Praha, 4.5. 1994, 148 s.

Šubrt A, Vandová J.:, S malířem kolem světa, Albatros, Praha, 1995, 479 s.

Encyklopedie - Zeměpis světa

Zpět do obsahu

Resumé

Ägypten

    Dieses Land ist nicht vil eich an Bodenschätzen.Es wurdewei Teile gegliedert - das Obere und Untere Ägypten. In der erste Hälfte des 3. Jahrhunderts vereinigte Ägypten der Pharao Meni . In Ägypten entstand der erste Staat, der zentralisiert war. Die Menschen mussten,wegen dem angeschwollendenFluss Nil,den Fluss gleichrichten.Der Fluss durfte nicht den Menschen schaden, sondern für den Wirtschaft einen Vorteil hat.

    Später wurde Ägypten von den sogennanten Meervolken und Römern beherrscht Ägypt ist schon nicht die Grossmacht, sondern ist es ein abhängiger Staat. Um seine Selbsdtändigkeit muss Ägypten in den 19. - 20. Jahrhunderts kämpfen. In der Gleichzeittigkeit gehört es zu den demokratischen arabischen Staaten.

Obsah

Dějepis

Starověký Egypt

Tajemství Egypta

Vývoj Egypta

Horní a Dolní Egypt

Počátky starého Egypta

Sjednocení Egypta

Společnost ve starém Egyptě

Život v Egyptě

Oděv

Vzdělání

Přírodní podmínky

Zemědělství

Řemesla

Použitá literatura

Zeměpis

Nerostné bohatství, sídla, povrch

Průmysl

Sídla

Povrch

Průmysl, doprava

Průmysl

Doprava

Zemědělství a cestovní ruch

Použitá literatura

Resumé

Obsah