INFORMACE V TISKU

Škola  veřejnost pravidelně informuje články v tisku:

Stejně tak jsou v těchto tiskovinách zveřejňovány články jiných autorů věnovaných naší škole. Níže uvádíme několik příkladů novinových článků.


 

Z Hobzí na Everest

8. února 2000 navštívila ZŠ ve Starém Hobzí sympatická horolezkyně Soňa Vomáčková, pokořitelka dvou himalájských osmitisícovek - Lhotse a Makalu.
Proč si vybrala zrovna naši malou školu? V loňském školním roce se někteří žáci - tzv. "šplhouni" - zúčastnili akce Sněžka-Mt.Blanc-Everest, kdy společným výkonem postupně zdolali jednotlivé vrcholy, pravda jen na šplhadlech v tělocvičně školy. Ze všech "expedic" pak byly vylosovány tři školy, které horolezkyně navštíví.
Soňa nám promítla diapozitivy z cesty na vrchol Lhotse (8501 m), ty doplňovala zajímavým a poutavým vyprávěním. Některé situace (např. překonávání sedmimetrové horizontální trhliny v ledovci pomocí žebříku) vyvolávaly mrazení v zádech všech, žáků i učitelů.
Na závěr zodpověděla horolezkyně četné dotazy. Poté ještě nejúspěšnějším "šplhounům" předala plakáty a fotografie se svým podpisem.
Inspirováni návštěvou, zahájili žáci 23. února "expedici" na Lhotse. Pevně věří, že se jim výstup podaří, a tak společnými silami pokoří další himalájskou osmitisícovou horu.
 

Zdena Veverková, učitelka ZŠ St.Hobzí

Listy JH – únor 2000

 


 

Vážení rodiče, milí čtenáři!

Dovolte, abych vás všechny touto cestou pozdravil, popřál mnoho zdraví a úspěchů v poslední čtvrti roku 2000.

Jak asi víte, došlo na Základní škole ve Starém Hobzí k několika změnám. Dosavadní ředitel pan Stránský odešel do důchodu a na jeho místo jsem byl jmenován já, zástupkyní ředitele se stala Eva Nováčková. I pedagogický sbor byl zčásti obměněn, jak ukazují následující řádky. Uvedeni jsou pouze ředitel školy a nové pedagogické pracovnice:

Mgr. Zbyněk Zeman: ředitel školy

Mgr. Jitka Cvrčková: aprobace čj-dějepis

Mgr. Jaroslava Dörrerová: aprobace chemie - biologie

Kateřina Buchtová: vyučující nj a I.stupně

Marta Kósová: vyučující VV

Škola je i nadále plně organizovanou, tzn. že vzdělává v 1. až 9. ročníku. Počet žáků se rovná 116, přičemž větší část dětí do školy dojíždí z okolních vesnic.

Naším cílem zůstává poskytovat základní školní vzdělání, rozšířené o možnosti účasti v různých zájmových kroužcích (např. sportovní, školní časopis, hra na flétnu, práce s PC atd.).

S velkou radostí jsme přijali fakt, že Obecní úřad Staré Hobzí zakoupil pro naši školu šest nových počítačů.

Letošní školní rok má jednu velkou zvláštnost - během něj vstoupíme do nového století i tisíciletí. Jak říká staré přísloví - i nejdelší cesta začíná prvním krokem. Přejme si, abychom všichni vykročili správným směrem.

S pozdravem

Zbyněk Zeman

ředitel ZŠ Staré Hobzí

Zpravodaj obce - září 2000

 


 

Informace ze Základní školy Staré Hobzí

Základní školu ve Staré Hobzí navštěvuje 116 žáků v devíti třídách. Do 1. třídy bylo 26.ledna t.r.zapsáno 20 dětí. V novém objektu, kde sídlí i mateřská škola a školní jídelna, jsme letos zahájili osmý školní rok. Původně výuka probíhala v hobezkém zámku, což bylo prostředí možná romantičtější, ale nevyhovující.
Žákům se ve škole dostává standardní péče. Jejich nižší počet sice na straně jedné přináší určité problémy (např. finanční), na straně druhé se učitel může svým svěřencům během výuky více věnovat. Navíc kolektiv, kde každý zná každého, bývá zdravější po všech stránkách.
Ze školních akcí jmenujme namátkou - zapojení do projektu Phare, tematické výlety a exkurze, účast na okresních sportovních akcích, v recitačních, výtvarných a literárních soutěžích, provedení živého Betlému apod.
Škola se snaží pro děti připravit i široký výběr ze zájmových kroužků. Vždyť pro mnohé rodiče je problematické posílat děti do DDM v Dačicích už jen z hlediska nízké dopravní obslužnosti. Žáci si mohou vybrat např. z těchto kroužků: hra na zobcovou flétnu, vaření, sportovní hry, šikovné ruce, dále z kroužků pěveckého, angličtiny, počítačového atd. Za připomenutí stojí školní časopis vycházející i v internetové podobě (viz web školy: www.volny.cz/slon_zs).
Nadstandardní péči věnuje škola i zabezpečení dodržování pitného režimu žáků, což je mnohdy "řešeno" instalováním nápojového automatu, který děti obvykle zásobuje naprosto nevhodnými nápoji colového typu. Hobezští žáci mají ve spolupráci se školní jídelnou zabezpečen dopolední čaj, v případě zájmu mohou docházet i na svačinu.
Pozice posilujeme i na poli výpočetní techniky, jejíž zvládnutí se nazývá druhou gramotností. V současnosti byste ve školní počítačové učebně nalezli 12 výkonných PC propojených sítí; sedm počítačů zakoupil zřizovatel ObÚ Staré Hobzí, pět jich bylo přiděleno Školským úřadem J.Hradec. K výbavě mj. patří i scanner a inkoustová tiskárna. Připojení na Internet je zatím řešeno komutovanou telefonní linkou, což je pro opravdové využití ve výuce málo (nízká přenosová rychlost a vysoké náklady na telekomunikační poplatky). Ve výhledu je zřízení pevné linky, popř. vzdušné připojení.
Vybavení PC učebny je přístupno všem žákům školy. V 6. až 9. třídě je zařazen do učebního plánu předmět informatika dotovaný jednou, respektive dvěma hodinami týdně. Zájemci se mohou přihlásit i do počítačového kroužku (celkem 5 hodin týdně), kde se získané znalosti prohlubují a rozšiřují.
ZŠ ve Starém Hobzí nepatří mezi velké školy a musí o svou existenci bojovat. Všichni zaměstnanci berou tuto skutečnost jako výzvu, která jim nedovolí zůstat stát na místě. Velkou podporou je i přístup Obecního úřadu Staré Hobzí, zřizovatele školy, poděkování patří též sponzorům – zde uveďme jen tři: TRW-DAS, a.s., Centropen, a.s., Agrostaving, s.r.o. (více na volny.cz/slon_zs/sponzori).

 

Mgr. Zbyněk Zeman
ředitel ZŠ Staré Hobzí
Ozvěny - leden 2001
 


MLÁDÍ@VĚDĚNÍ 2003

11. místo týmu ZŠ Staré Hobzí v celorepublikové soutěži

 

Významného úspěchu dosáhlo družstvo naší školy v soutěži Mládí@vědění vyhlašované firmou Siemens. Zadání soutěže vyžadovalo v období listopad 2002 – květen 2003 vytvoření multimediální projektu (spojení textu, grafiky, zvuků, fotografií a videa) na jedno ze 4 předem daných témat. Pro účast v soutěži nestačilo se jen přihlásit, účastnici museli nejdříve úspěšně zvládnout e-learningový kurz, jehož součástí bylo mnoho úkolů. Za správná plnění dostával tým body, ty zaručovaly postup dále.
Vyvrcholení snahy všech družstev bylo odevzdání projektu. Jeho kvalitu posuzovala odborná porota, pokud projekt splňoval požadovaná kritéria, postoupil do vyřazovacího kola. Tam již porota vybírala jen 20 nejlepších projektů. Oceněním vysoké kvality našeho projektu byl nejen postup do elitní dvacítky, ale i umístnění na 11. místě. Podle vyjádření organizátorů byla soutěž velmi kvalitní a boj o čelná umístnění nezvykle vyrovnaný. (Zájemci o další podrobnosti mohou zapátrat na níže uvedené adrese: http://www.siemens.cz/siemens/site/multimediaprojekt/index.html.)
Výsledek v soutěži potvrdil vysokou úroveň výuky informatiky na naší škole, kdy je důraz kladen na projektové vyučování, na praktické zvládnutí a hlavně využití počítače při tvorbě a úpravě textu, grafiky, fotografií, na samostatnost při řešení úkolů, ale i na schopnost spolupracovat s ostatními. S největší pravděpodobností bude k tomuto vyučovacímu předmětu směřovat ve školním roce 2003/2004 využití zvýšené hodinové dotace v 8. a 9. třídě.
Závěrem dejme slovo samotným účastníkům soutěže: „Letos jsme se poprvé zúčastnili soutěže Mládí@vědění 2003, kterou pořádá společnost Siemens. Tento rok se přihlásilo 795 týmů, které byly rozděleny do skupin: A - ZŠ (kam patříme i my) a B - střední školy. Nakonec bylo odevzdáno 245 prací. V naší kategorii jsme se utkali s 131 konkurenty, z toho jich bylo 5 z Jihočeského kraje. Myslíme, že jsme v nabité konkurenci obstáli velmi dobře – 11. místo je toho určitě důkazem.
Z nabízených témat jsme si vybrali a posléze zpracovali „Zde žijeme, sem chodíme do školy“. Pracovali jsme zejména se softwarem Macromedia Flash MX, ale i dalšími programy na tvorbu textu, úpravu fotografií apod. Využili jsme i nejnovější hardware (digitální fotoaparát a digitální videokameru – tu nám zapůjčil pan Zdeněk Hron ml. z Dačic).
Díky tomuto projektu jsme si prověřili práci s multimédii a ověřili schopnost pracovat v týmu.“
Závěrem bych chtěl jménem svým i jménem školy poděkovat členům týmu a případným zájemcům o zhlédnutí projektu nabídnout možnost využít k tomu termínu 21. až 24. července, kdy pro naše žáky pořádáme akci „Léto ve škole 2003“.
 

Mgr. Zbyněk Zeman, vedoucí týmu,

ředitel ZŠ Staré Hobzí